Prawo jest bardzo skomplikowaną dziedziną. Tak, wiemy, że mamy do czynienia z przepisami prawnymi, ale nie do końca wiemy, jak je stosować. Od takich rzeczy są osoby, które zajmują się studiowaniem nauk prawnych. Dokładnie jest to prawnik, radca prawny oraz notariusz. Warto przyjrzeć się temu ostatniemu. Kim jest notariusz? Czym jest tajemnica notarialna, której musi on dochować? Czego można jeszcze dowiedzieć się o takim człowieku?
Tajemnica notarialna
Notariusz to tak naprawdę prawnik, który został powołany przez Ministra Sprawiedliwości. Tworzy on akty stosowania prawa, a czasem świadczy również pomoc prawną – aczkolwiek jeżeli weźmie się pod uwagę adwokata, jego możliwości są bardzo mocno ograniczone. Raczej mówi się o tym, że kancelaria notarialna dokonuje czynności notarialnych. Taką kancelarię można znaleźć chociażby na https://www.notariuszolsztyn.info/. Siedzibą tej kancelarii jest Olsztyn.
Czym jest z kolei tajemnica notarialna i dlaczego jej zachowanie jest tak bardzo ważne? Warto wiedzieć, że taki specjalista jest osobą zaufania publicznego. Co to dokładnie oznacza? Że musi zachować tajemnicę odnośnie działań, jakie podejmuje w związku ze swoim zawodem. Nikomu nie może mówić o sprawach, jakie związane są z jego zawodem. Jeżeli do tego dojdzie, to może stanąć również przed obliczem sądu. Tajemnica notarialna jest zawsze zachowana, nawet jeżeli sam prawnik zrezygnuje z pełnienia tej funkcji. Jedyną osobą, która może zwolnić z utrzymania tajemnicy notarialnej, jest sam Minister Sprawiedliwości. Może on tego dokonać, jeżeli okaże się, że dana sprawa jest kluczowa, jeżeli chodzi przykładowo o rozwiązanie jakiejś zagadki kryminalnej.

Wizyta o notariusza
Skoro już wiemy kim jest notariusz i dlaczego musi on dochować tajemnicy, to czas na to, aby zająć się działaniami, jakie wykonuje taki człowiek. Kancelaria notarialna na ogół oferuje kompleksowe działania, jeżeli chodzi o czynności notarialne, w tym chociażby o sporządzanie aktów notarialnych, sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia, podejmowanie czynności dotyczących europejskiego poświadczenia spadkowego, sporządzanie własnoręczności podpisu, pozostawania przy życiu, daty okazania dokumentu, zgodności okazanej kopii z oryginałem.
Takich działań jest tak naprawdę wiele, bowiem można jeszcze powiedzieć o tym, że notariusz zajmuje się wypisami, odpisami, wyciagami z dokumentów, sporządzaniem projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów oraz wieloma innymi działaniami. Ciężko tak naprawdę wszystko wymienić w jednym miejscu. Do wizyty w kancelarii notariusza warto przygotować się w odpowiedni sposób. Zawsze trzeba mieć odpowiednie dokumenty przy sobie, dzięki czemu notariuszowi będzie łatwiej zabrać się za rozpoznanie sprawy – w szczególności, jeżeli jest to pierwsza wizyta w takim miejscu. Bardzo prawdopodobne, że notariusz poprosi o zatrzymanie tych akt na dłużej, dzięki czemu w spokoju będzie mógł podjąć przygotowania się czynności notarialnych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że wszystko przygotowane jest w odpowiedni sposób.